Eisriesenwelt a Hohenwerfen

16.11.2015 19:13
V dalším pokračování vás zavedeme k městu Werfen, které leží 40 km od Salzburgu na dálnici A10 a nabízí dvě památky, které stojí za to vidět.
 
Nejprve vás pozveme do Eisriesenwelt (obří svět ledu) – největšího jeskynního systému na světě, který je skutečným divem přírody. Nachází se v nitru hory Hochkogel (2281 m) a samotný vchod do jeskyně leží v nadmořské výšce 1641 m. Z Werfenu vede k jeskyni horská silnice, která návštěvníky dovede na parkoviště u restaurace Eisriesenwelt (1076 m), odtud půjdete cca 20 min k Wimmer Hütte. Zde nasednete na lanovku, která vás během 3 minut vyveze o 500 m výše do výšky 1575 m k Dr.Oedl Haus. Odtud budete cca 20 min pokračovat ke vchodu do jeskyně.
 
Během prohlídky, která je osvětlována pouze kahany návštěvníků, nejprve vstoupíte do 150 metrů dlouhé a 40 metrů široké Posseltovy haly, jejíž podlaha je pokrytá 6 metry ledu. Poté pokračujete fascinujícím světem ledu k Hymirhalle, v jejím středu se zdvihá „hrad“ Hymirburg, ledový útvar s obvodem téměř 40 metrů. Na závěr se podíváte až k Eispalast (Ledovému paláci) cca 400 m pod povrchem, odkud se okruh vrací zpět. Během prohlídky překonáte 134 výškových metrů a cca 700 schodů v jednom směru.
 
 
Druhou zajímavostí této oblasti je hrad Hohenwerfen z 11.století. Vznik hradu, který sloužil jako obranný na významné obchodní stezce údolím Salzachu, je spojen s arcibiskupem Gebhardem von Helfenstein. Dnešní podobu získal hrad až při přestavbě v druhé polovině 16. století, kdy Johann Jakob von Khuen-Belasy udělal z hradu moderní pevnost italského typu.
 
Při návštěvě hradu určitě zaujme prohlídka vězení a mučírny, pětipatrové zbrojnice s ukázkami zbraní a výstup na vrchol zvonice, odkud se nabízejí překrásné výhledy. Na druhém předhradí neboli zemském sokolím dvoře můžete vidět každodenní letové ukázky dravců. Na hlavní věži Wallerturm je umístěno sokolnické muzeum, které ukazuje 4000 let starou tradici lovu za použití dravců.
 
Malou ukázku z prohlídky hradu Hohenwerfen naleznete na našem videokanálu. Jak to vypadá uvnitř jeskyní, si můžete prohlédnout zde
 
 
 

—————

Zpět